Strojírenství má v České republice velmi hluboké kořeny a firma Narex není neznámá téměř žádnému kutilovi a pochopitelně ani zkušenému řemeslníkovi. Závitníky Narex se u nás vyrábí již desítky let, slouží pro ruční i strojní obrábění kovových materiálů.
Ruční závitníky (sada) – patřily a stále patří do základní výbavy domácí dílny a každého zámečníka. Tímto způsobem se řežou závity v předvrtaném otvoru tak, že se závitník upne do vratidla, musí být v kolmé poloze vůči otvoru. Sady obsahují dva nebo tři závitníky pro stejný typ závitu a ty se také postupně nasazují do práce v přesném pořadí – jako první předřezávací, druhý řezací a třetí dořezávací.
Druhy závitníků dle typu – nejčastěji se používá závit metrický, označený písmenem M. K dalším typům patří Whitworthůw (W), UNC, UNF, pancéřový (P) a trubkový (G).
Maticové závitníky – ruční závitníky v sadě se využívají pro průchozí i slepé otvory, zatímco maticové jsou konstruovány pouze pro otvory průchozí. Jejich řezná část je uzpůsobena tak, že se závit prořízne jen jedním nástrojem. Maticový závitník je vhodný i pro strojní obrábění.
Neprůchozí otvory – zde je největším problémem odvod třísek, zatímco u průchozích děr vystačíte s rovnými drážkami, neprůchozí vyžadují drážku vyrobenou ve šroubovici.
Vnější závity – se zhotovují pomocí kruhové závitové řezací čelisti. Ta se buď upíná do strojního sklíčidla pro strojní řezání, anebo při ručním způsobu do vratidla. Čelist je pro daný průměr a typ závitu jen jedna (není v sadách) a může být, stejně jako u vnitřních závitníků, pro pravý a levý závit.
Čím chladit – chlazení materiálu a řezného nástroje je podstatnou součástí procesu obrábění. U slitin hliníku se osvědčil technický líh, u oceli olej nebo olejová emulze. Maziva se využívají jak u strojního, tak i ručního řezání a platí to pro všechny typy a průměry závitů.