S nabídkami na výhodné půjčky se setkáváme na každém kroku. Vykukují na nás z televize, plakátů v MHD, letáků v poštovní schránce i napříč celým internetem. Slibují nízký úrok a leckdo se nechá vidinou levné půjčky zlákat. Skutečnou cenu úvěru vám však nepoví výše úrokové sazby nýbrž ukazatel RPSN. Zní to jako nějaký tajný kód, ve skutečnosti se jedná o nejlepší údaj pro srovnání jednotlivých půjček na trhu.
Co je ukazatel RPSN
Jedná se o Roční Procentní Sazbu Nákladů. Jednoduše nám říká, kolik nás půjčka bude ročně stát. Je vyjádřena v procentech, stejně jako všem dobře známý úrok. Zahrnuje však nejen úrokovou sazbu, ale také další poplatky, například za uzavření smlouvy či vedení úvěrového účtu.
Jak si cenu půjčky ohlídat
Protože už se nejedná o tak lákavé číslo jako je nízký úrok z reklamních prospektů, banky se jím tak okatě nechlubí a velice rády jej před námi schovávají. Kde jej tedy najít? Většinou se skrývá v odstavci s těmi nejmenšími písmenky. Zákon o spotřebitelském úvěru naštěstí poskytovatelům přikazuje, aby bylo RPSN ve smlouvě uvedeno. Nebojte se tedy ve změti odstavců důkladně zapátrat nebo se svého bankéře přímo zeptat. Na internetu lze také najít kalkulačky, které po zadání potřebných údajů vypočítají, kolik procent ročně za svou půjčku zaplatíte.
Pozor také na záhadné zkratky za pěknými procenty. Přestože se v praxi nejčastěji setkáme s roční sazbou, existují také jiné frekvence úročení.
Zde máte alespoň základní přehled:
· p.a. = roční (per annum)
· p.s. = půlroční (per semestrum)
· p.q. = čtvrtletní (per quartalem)
· p.m.= měsíční (per month)
Najdou se i položky, které banky do RPSN běžně nezapočítají, například pojištění úvěru, a tyto náklady tak mohou při srovnání půjček zůstat skryté. Je tedy dobré se informovat, co banka do RPSN zahrnula a co naopak ne.