Pojem „chytrý telefon“ může sám o sobě představovat něco, o čem vypovídá již jeho samotný název. Bude nějakým způsobem chytře telefonovat, nebo psát esemesky. Takto si mohou toto zařízení mnozí senioři ve svých představách vymalovat, jestliže o něm uslyší poprvé v životě. Jeho specifický název „chytrý“ ovšem nevznikl náhodou, neboť jde skutečně o přístroj, který s původním telefonním přístrojem nemá nic společného. Jedná se o počítač, pouze upravený do přijatelné velikosti, jehož operační systém zvládá provádět podobné činnosti, jako stolní počítač nebo notebook.
Pro seniory obecně představuje každá technická novinka jistou překážku. Jejich organismus není tak pružný a rychlý a také záleží na osobním nastavení každého z nás. Mezi námi však žijí i technicky zdatní lidé v pokročilém věku, co zvládají provozovat dokonce vědeckou činnost, zatímco relativně mladší ročníky zaměřené např. uměleckým směrem mohou soudobou výpočetní techniku a mobilní telefony považovat za přítěž. Posuzovat obecně seniory podle jejich věku je tedy veskrze relativní proces.
Ty jsou obecně považovány za doménu „náctiletých“. Sdílení soukromí, především fotografií a videa, považují za samozřejmé a hodnotí tento prostředek komunikace za mnohem efektivnější ve srovnání s klasickým e-mailem. Lidé v seniorském věku však nejsou v takové pozici, že by sociální sítě striktně odmítali a komunikovali dokonce pouze skrze papírové dopisy a pohlednice. Využívání sociálních sítí má svůj význam i pro dříve narozené, navíc je uživatelské prostředí poměrně přívětivé.
Internet je považován za komplikované prostředí, což je způsobeno různorodou kvalitou webových stránek. To je sice pravda, ovšem orientovat se v něm nepředstavuje nic mimořádně složitého. Stačí pochopit základní princip, který lze získat i např. tzv. rychlokurzem používání této celosvětové komunikační sítě. Součástí moderního prostředí webových portálů jsou i e-shopy, kde lze s přehledem nakupovat od kartáčku na zuby a rohlíků k svačině až po automobily a nemovitosti.