V posledních letech jsou to právě hypotéky, které vévodí úvěrovému trhu. Tento fakt ale mnoho lidí rozhodně nepřekvapí, neboť se hypotéky drží na pomyslné špici už několik let. I v minulosti byly právě dlouhodobé úvěry na bydlení jednoznačně nejoblíbenější. Důvodů, proč se i po několika letech drží hypotéky v měřítku oblíbenosti na nejvyšší příčce je hned několik. Znáte je?
Úroková sazba u tohoto typu úvěru patří mezi ty nejvýhodnější. Je také sjednán mnohdy i na několik desítek let, vždy ale záleží na věku žadatele. Zatímco ve 20 letech je možné splácení úvěru i po dobu 30 let, v pokročilejším věku už může být obtížné na takovou dobu splácení dosáhnout. V některých případech dokonce může banka žádost o hypoteční úvěr zamítnout právě z důvodu vyššího věku. Ve většině případů je potřeba ručit nemovitostí a to většinou do 70% aktuální hodnoty. Větší hypotéky se dnes poskytují jen zřídka, pro banku totiž znamenají příliš velké riziko.
I když se hypotéka zda jako velmi výhodný úvěrový produkt, její striktní podmínky okruh žadatelů velice zužují. Pojďme se tedy společně podívat na nejčastější důvody, které vedou k zamítnutí žádosti nejenom o hypotéku, ale i o jakýkoliv jiný druh spotřebitelského úvěru.
Pokud jdete do banky žádat o jakýkoliv úvěr, musíte splňovat podmínky konkrétní banky. V určitých detailech se podmínky banku od banky mění, ale některé jsou naopak neměnné. Primárně je pro banku důležitá bonita klienta, kterou si z dostupných informací snadno ověří. Pro banku je důležitá, zda klient bude moci dostát svým závazkům, ke kterým se podpisem smlouvy bance upíše.
Jak už bylo výše řečeno, při splnění podmínek může banka poskytnout žadateli až 70% hodnoty zastavené nemovitosti. Ovšem zbylých 30% je potřeba uhradit z vlastní kapsy. Pokud takovou hotovostí nedisponujete ještě před uzavřením smlouvy s bankou, vaše šance pro získání bankovní i nebankovní hypotéky Nebankovni-hypoteky-uvery jsou téměř na nule.